Szkolenie dwumodułowe
Zakres szkolenia:
Cel szkolenia podstawowego (20 godz.):
- Doskonalenie umiejętności właściwej oceny stanu psychicznego osadzonego nowoprzyjętego do jednostki penitencjarnej w celu diagnozy ryzyka samobójstwem.
- Rozpoznawanie i reagowanie na sytuacje kryzysowe prowadzące do aktów autoagresji więźniów w trakcie odbywania kary.
- Umiejętność prawidłowego zakładania i weryfikowania karty osadzonego zagrożonego samobójstwem (OZS).
Cel szkolenia uzupełniającego – wyłącznie po zakończeniu w/w szkolenia podstawowego (20 godz.):
- Skonsolidowanie wiedzy i umiejętności z zakresu postępowania penitencjarnego z osadzonym zagrożonym samobójstwem.
- Uświadomienie zalet i niebezpieczeństw umieszczenia osadzonego zagrożonego samobójstwem w celi monitorowanej.
- Dostarczenie wiedzy i umiejętności nt. ważnych aspektów w postępowaniu wyjaśniającym i dyscyplinarnym wobec funkcjonariuszy w związku z próbą lub samobójstwem osadzonego.
Metodyka szkolenia: praca warsztatowa w grupie 10-12 osób (początkowa dyskusja na forum, mini wykład, analiza przypadku, rozwiązanie problemu – wskazania i zalecenia) – praca w parach wychowawca-psycholog.
Osoba prowadząca szkolenie – dr Robert Poklek, psycholog, pedagog, adiunkt w Zakładzie Nauk o Edukacji na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu (filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Wcześniej funkcjonariusz Służby Więziennej, mjr w stanie spoczynku, starszy wykładowca Zakładu Szkolenia Penitencjarnego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu oraz pracownik Służby Więziennej. Autor kilku monografii, m.in. “Zarys psychologii penitencjarnej. Pomiędzy teorią a praktyką” oraz kilkudziesięciu artykułów z zakresu penitencjarystyki. W PTZS Przewodniczący Sekcji Suicydologii Sądowej i Penitencjarnej.
Cena szkolenia jest uzgadniana między stronami i zależna od liczby zgłoszonych uczestników.